Znaczenie mleka w codziennej diecie

mleko

Picie świeżo udojonego mleka to nie to samo, co picie mleka butelkowanego. Mleko przechodzi szereg procesów, w wyniku których traci swoje właściwości. Ponadto warto wiedzieć, że nie wszystkie mleka dostępne na rynku są takie same, ponieważ niektóre dostarczają więcej składników odżywczych niż inne. Dlatego najlepiej jest zapoznać się z właściwościami mleka przed wyborem jednego lub drugiego rodzaju.

Czy mleko jest podstawowym pokarmem w diecie?

Wiele osób uważa, że mleko nie jest tak ważne jak inne pokarmy, takie jak warzywa, nasiona roślin strączkowych czy ryby. Prawdą jest, że człowiek nie potrzebuje mleka do życia i zachowania dobrego zdrowia. Eksperci ds. żywienia podkreślają jednak, że mleko jest doskonałym źródłem białka i składników mineralnych, takich jak wapń. Dlatego też zaleca się regularne picie mleka dobrej jakości, zwłaszcza ze względu na dużą ilość wapnia, którą dostarcza ono organizmowi.

Rodzaje mleka.

Oprócz wyboru marki mleka, która jest dla Ciebie najlepsza, ważne jest, abyś znał różne rodzaje mleka dostępne na rynku.

  1. Mleko pełne zawiera 3,5% tłuszczu.
  2. Mleko półtłuste zawiera 1,5% tłuszczu.
  3. Mleko odtłuszczone zawiera tylko 0,1% tłuszczu.

Mleko pełne zawiera najwięcej składników odżywczych i dlatego jest znacznie bardziej wskazane niż mleko odtłuszczone.

Mleko może być również świeże lub gotowane. W przypadku mleka świeżego jest ono pasteryzowane i nie traci żadnych składników odżywczych. Problem w tym, że wystarcza on na kilka dni, zanim się zepsuje. Mleko gotowane lub sterylizowane traci niektóre właściwości i może być przechowywane do 6 miesięcy.

Mleka roślinne są produkowane z produktów takich jak ryż, owies lub orzechy. Mleko kozie jest mniej popularne niż mleko krowie i jest znacznie droższe. Jest to rodzaj mleka, które jest o wiele lepiej trawione, ponieważ zawiera bardzo mało laktozy. A jeśli szukasz więcej porad tego typu, koniecznie zawitaj na portal www.infokurier.pl.

Co to jest mleko wzbogacone?

Ostatnio bardzo popularne stało się mleko wzbogacone. Jest to rodzaj mleka, które zawiera znaczną ilość wapnia. Może być odpowiednia dla osób, które mają pewne niedobory wapnia i potrzebują znacznej jego podaży w organizmie. Eksperci ds. żywienia zalecają jednak, aby zawsze spożywać pokarmy, które dostarczają wapnia w sposób naturalny. To samo dotyczy mleka bogatego w białko. O wiele lepiej jest wybierać inne, bardziej naturalne źródła białka, takie jak jajka, kurczak czy orzechy. Organizm przyswaja składniki odżywcze z tych pokarmów znacznie lepiej niż te zawarte w mlekach wzbogaconych. Poza wymienionymi powyżej, na rynku można znaleźć inne rodzaje wzbogaconych produktów.

  1. Mleko z błonnikiem. W takim przypadku zaleca się zwiększenie spożycia roślin strączkowych i pełnego ziarna.
  2. Mleko bogate w magnez. Ten rodzaj minerałów można znaleźć naturalnie w orzechach lub bananach.
  3. Mleko wzbogacone o kwasy Omega 3. Ten rodzaj zdrowego tłuszczu znajduje się w awokado, łososiu i niektórych rodzajach orzechów.

Podsumowanie

Mleko jest pokarmem bogatym w liczne składniki odżywcze, które są bardzo ważne dla organizmu. Dlatego właśnie mleko powinno być częścią zdrowej diety. Pamiętaj, że nie wszystkie mleka są takie same i niektóre zawierają więcej składników odżywczych niż inne.